Michaela Piesyk

Ahojte kamoši, 

nedávno som čítala rozhovor s Fedorom Gálom, ktorý súčasný stav Slovenska dal za vinu intelektuálom, ktorí mlčia, nepíšu, netvoria, neburcujú. Stále pochybujem, či sa môžem radiť do tejto skupiny, ale o tom možno inokedy. Fedor a život ma vyzvali, aby som znovu začala písať. Pôvodne som chcela písať o medveďoch, ficových milenkách, Tiborovi, ale aj o tom možno inokedy. 

Trápi ma jedna vec. O psychickom zdraví sa hovorí veľa. Deti po kovide majú kopec problémov, no tušia, že majú šancu vyhľadať pomoc, moja generácia Y už tiež pochopila, že chodiť na terapiu je skvelá investícia, Husákové deti – naši rodičia, tí viac osvietení to rešpektujú, iní to stále považujú za blbosť. Myslia si, že budú mať niekde o sebe vedený záznam, ktorý bude použitý proti nim a nepodporujú ani svoje deti, ktoré to už našťastie pochopili, že je terapia skvelá investícia. A potom je tu veľká skupina, na ktorú sa akosi zabúda. Naši starí rodičia. 

Tí riešia otázky budúcnosti, a či vôbec nejaká bude. Prežívajú straty svojich priateľov a partnerov, s ktorými žili (akokoľvek, ale) takmer celý svoj život. Pociťujú úzkosti, ktoré nevedia pomenovať, majú depresiu a nevedia kam újsť. Prestávajú chodiť na ulicu, tí šťastní majú záhradku a keď už nemôžu ani tam, sú “radi” keď svojpomocne dôjdu na wécé, no uvedomujú si, že aj to len do času. A opäť budúcnosť, naše plány, svadby, deti, a oni dúfajú, že budú mať tú šancu to zažiť s nami.

Je skľúčujúce to čítať, všakže? A to nie sme na ich mieste. 

Skúsme si o tom niečo prečítať. O tom, že každý prežíva smútok inak, potrebuje iný čas, skúsme im častejšie volať, zapájať sa, diskutovať, pokojne aj o medveďoch či ficových milenkách. Obdaruvávajme ich našim časom. Nič vzácnejšie nemáme, ani my, ani oni. A možno ho nie je veľa.

A aj keď sa to nezdá, v konečnom dôsledku obohatíme najviac seba. 

Tak ak môžeš, kúp karafiát a choď sa pozdraviť babke (vraj to vždy poteší) alebo si choď dať za pohárik s dedom, ak ešte máš tu šancu. 

Na zdravie. 

A o alkohole tiež nabudúce. 

A ak máš nejaké dobré tipy na články alebo podcasty, ktoré by nám pomohli pochopiť našich starkých, daj nám odkaz do komentára. Ďakujem <3

Čaute

Tipy, k danej téme: 

https://www.deprese.com/category/psychicke-problemy-ve-stari/

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3451172-seniory-trapi-psychicke-problemy-na-vine-je-valka-i-covid

https://pod.link/1643307527/episode/92148b130664cd5f0f9b75ed74f75d1b

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *